Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Закарпатская область
 
Областной центр - Ужгород
 
 
 
 
Історія регіону
 
    Історія Закарпаття є складовою частиною історії України, але має цілий ряд особливостей, які відобразилися на економічному, політичному та єтнічному розвитку краю. Посідаючи важливе географічне положення на південних склонах Українських Карпат, Закарпаття в різні часи називалося по-різному: Венгерська Русь, Карпатська Русь, Руська Крайна, Підкарпатська Русь, Карпатська Україна, Закарпатська Україна, а з 1946 року – Закарпатська область у складі УРСР. З давніх давен регіон був своєрідним мостом між Сходом та Заходом.  Минуле Закарпаття невід’ємно пов’язане із східними слов’янами. Археологічні джерела підтверджують: ще здавна населення цих земель мало високу матеріальну та духовну культуру, генетично схожу з культурою племен Придніпров’я, Піднестров’я, Лісостепу, Волині і Прикарпаття, де в І тисячолітті н.е. происходив інтенсивний процес формування східного слов’янства.
 
Адміністративно-територіальний поділ
 
    Закарпаття поділяється на 13 адміністративно-територіальних одиниць, з яких: 4 міста обласного підпорядкування (Ужгород, Мукачево, Хуст, Берегово) і 13 районів. Край має 7 міст, 20 селищ міського типу, а також 579 сіл.
 
Власть
 
    Керівництво Закарпатської обласної державної адміністрації: глава, два перші заступники розділу і п'ять заступників розділу облдержадміністрації.
    Відповідно до Закону України про місцеві державні адміністрації, склад місцевих державних адміністрацій формують підрозділи місцевих державних адміністрацій.
    У межах бюджетних асигнувань, виділених на зміст відповідних місцевих державних адміністрацій, їх розділи визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
    Приблизний перелік управлінь, відділів і інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 
Кордони
 
    Закарпатська область розташована в західній частині України. Площа території складає 12.8 тис. кв. км. Регіон межує з Львівською і Івано-франківською областями. На півночі, заході і півдні регіону проходить державний кордон з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією. Адміністративний центр - м. Ужгород
 
Населення
 
    Загальна чисельність населення регіону складає 1287 тис. чоловік, щільність - 101 людина на 1 кв. км. У регіоні розташовано 7 міст, 20 селищ міського типу, 579 сіл. Крупні міста - Ужгород, Мукачево, Свалява, Виноградов, Берегово.
 
Економічний потенціал
 
Промисловість
 
    Висока щільність лісонасаджень території регіону пояснює розвиток лісової і деревообробної промисловості (виробництво меблів, пиломатеріалів) і лісохімічної (продукти переробки деревини). Тут також розвиваються харчова промисловість (виробництво вина, коньяку, плодовоконсервів), легка промисловість (взуття, головні убори, швейні і трикотажні вироби), машинобудування (металоріжучі верстати, електродвигуни, арматура трубопровідна і т.п.). У об'ємі виробництва товарів народного споживання  продовольчі товари складають 45%. У регіоні на самостійному балансі знаходяться 319 промислових підприємств, функціонує 733 малих промислових підприємства.
 
Сільське господарство
 
    Основними культурами в агропромисловому комплексі є зернові (озима пшениця і кукурудза), картопля і овочі, розвинене садівництво і виноградарство. У 1999 році валовий збір зерна в регіоні склав близько 175,8 тис. т., насіння соняшнику - 1,3 тис. т, картоплі - 378,2 тис. т. Було вироблено 76,1 тис. т м'яса, 363,4 тис. т молока і 241,9 млн. штук яєць. На початок 1999 р. в області працювало 1400 фермерських господарств.
 
Культура і традиції
 
    Самобутність культури Закарпаття в збережених звичаях і традиціях русинів-українців, які етнічно поділяються на гуцулів, лемків, бойків. Кожна етнічна група має свою мелодію коломийки, свою техніку вишивання, свої обряди. З ними пов'язані звичаї і традиції угорців, німців, словаків, румун, інших народів. Історичні літописи розвитку краю можна знайти в документах, написаних латинською, угорською, німецькою, чеською, словацькою, старослов'янською і іншими мовами. Закарпаття - батьківщина всесвітньо відомих художників Ігоря Грабара, Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая, Федора Манайла, Андрія Коцки. Родом звідти композитори Дезідерій Завзяття, Степан Мартон, Евгені Станковіч, співачка Гизела Ципола.
 
Природа і екологія
 
    Ландшафт Закарпатської області - гори і передгір'я, покриті листяними і хвойними лісами, високогірні альпійські луга-полонини. Водні ресурси: річки - Тиса, Боржава, Теребля; декілька невеликих озер. Грунт - переважно буроземи щебеневі і дерново-буроземні грунти в комплексі з різними їх видами. Клімат: помірно-континентальний, кількість опадів - 700-1000 мм. Корисні копалини: поклади поліметалів, аллунітів, перлітів, цеолітів, ліпаритів, значними є запаси кам'яної солі Солотвинського родовища; ведеться добування каолінів, виявлено 13 родовищ карбонатної сировини (мармуровий вапняк, доламає, мармур); виявлено і досліджено понад 360 різних за хімічним складом і лікувальними властивостями джерел мінеральних вод.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Закарпатська областна державна адміністрація
88008 м. Ужгород, Площа Народна, 4
  
тел.: (0312) 61 34 19
факс: (0312) 61 33 56