Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Винницкая область 
 
Областной центр - город Винница
 
 
 
 
 
Історія регіону
 
    Назва “Поділля” вперше зустрічається у літописах ХIV ст. Ця територія на той час знаходилася під монголо-татарською владою і складалася з Подільського та Брацлавського улусів. Того ж століття великий князь литовський Ольгерд (Альгірдас) розбив татарське військо біля Синіх Вод і приєднав Подільську землю до своєї держави.
    У 1431-1433 рр. спалахнула війна між Литвою і Польщею за Поділля, після якої його розділили між собою обидві держави. Північно-Західна частина увійшла до складу Польщі й утворила Подільське воєводство. Південно-Східна, так звана Брацлавщина, залишилася за Литвою і 1566 р. перетворилася та воєводство з трьох повітів-Брацлавського, Вінницького, а згодом і Звенигородського.
1569 р. за Люблінською унією Польське королівство і Велике князівство Литовське об’єднались у Річ Посполиту, в складі якої внутрішнє розмежування краю залишилося без змін. 1793 р. територія Вінниччини увійшла до складу Російської імперії. Замість воєводств були утворені намісництва (губернії) – Мінське, Ізяславське і Брацлавське. Ізяславське намісництво, до якого входила Волинь і частина Поділля в 1795 р. було поділене на два намісництва – Волинське і Поідільське.
    У лютому 1796 р. центром Брацлавського намісництва стало м. Вінниця. 12 грудня 1796 р. намісництва були ліквідовано, Правобережну Україну поділено на три губернії.
 
Адміністративно- територіальий розподіл
 
    Нині територію Вінницької обл. поділено на 27 районів: Барський, Бершадський, Вінницький, Гайсинський, Жмеринський, Іллінецький, Калинівський, Козятинський, Крижопільський, Липовецький, Літинський, Могилів-Подільський, Мурованокуриловецький, Немирівський, Оратівський, Піщанський, Погребищенський, Теплицький, Тиврівський, Томашпільський, Тростянецький, Тульчинський, Хмільницький, Чернівецький, Чечельницький, Шаргородський, Ямпільський.
6 міст обласного значення, 27 районів, 3 райони в місті, 662 сільських і 30 селищних населених пунктів.
 
Влада
 
    Органами державної виконавчої влади у Вінницькій області та в районах є відповідно обласні та районні державні адміністрації, які очолюють голови цих адміністрацій, призначення на посади яких здійснює Президент України. Державна адміністрація захищає права і законні інтереси громадян, забезпечує комплексний соціально-економічний розвиток території та реалізацію державної політики у визначених законодавством сферах управління.
    Територіальною основою місцевого самоврядування є село, селище, місто. Органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради, що обираються громадянами, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
    Керівництво Вінницької облдержадміністрації: голова облдержадміністрації; перший заступник голови облдержадміністрації та п’ять заступників першого заступника голови облдержадміністрації.
 
Кордони
 
    Вінницька область займає 4.5% території України. Вона знаходиться в центральній частині Правобережної України й межує с 7-ма областями України, а саме: Київською, Житомирською, Черкаською, Кіровоградською, Одеською, Хмельницькою. У південно-західій частині Вінниччині, по річці Дністер, ділянкою в 202 км проходить державний кордон з Республікою Молдова.
 
Населення
 
    Населення Вінниччини становить майже 2 мільйони осіб, з яких 53,5% проживає в сільській місцевості, а 46,5% в містах. В області 17 міст, 30 селищ міського типу та 1467 сіл. В м. Вінниця, якому понад 630 років, проживає близько 400 тис. осіб.
 
Економічний потенціал
 
    Вінниччина - це край індустрії і високомеханізованого сільського господарства, з помітною науково-виробничою і мінерально-сировинною базою.
У її надрах знайдено більше 1100 родовищ і покладів 30 видів різних корисних копалин, десятки родовищ торфу, а також унікальні поклади граніту і каоліну, гранату і флюориту. Розроблено і діють в області ряд цілющих джерел мінеральної, а також радонової води в м. Хмільнику. Маючи такі неоціненні запаси мінеральних ресурсів, Вінниччина може незабаром зайняти провідні позиції по експорті їхній у країни СНД, а також на світовий ринок.
    Індустріальний потенціал області демонструють такі підприємства, як Ладижинська ГРЕС, об'єднання "Жовтень", "Інфраком", "Маяк", "Кристал", "Вінницький підшипниковий завод", "Хімпром", десятки підприємств переробної і легкої промисловості.
На Вінниччину приходиться 12.7% чисельності промислово-виробничого потенціалу України, 2% вартості основних виробничих фондів і 2.6% випуску промислової продукції.
    Аграрним виробництвом в області займається більше 700 колективних сільськогосподарських і міжгосподарських підприємств, більш 100 радгоспів, 846 сільських (фермерських) і 333 підсобних і заготівельних господарств, 4 дослідницькі станції, науково-дослідний інститут кормів.
    На Вінниччині є 39 цукрових заводів , 13 спиртзаводів. Створено непогану базу з переробки насінь соняшника, круп'яних культур. З валового виробництва цукру і зерна Вінниччина займає 1 місце в країні, і тому має реальні можливості стати незабаром головним постачальником цієї продукції в країни СНД і далекого зарубіжжя.
    Могутня науково-виробнича сфера характеризується наявністю в області технічного і медичного університетів, педагогічного і сільськогосподарського інститутів, інституту регіональної економіки і керування і філії Київського торгово-економічного університету. Працює також 28 навчальних закладів з підготовки молодших фахівців, ланцюг профтехучилищ, 20 державних науково-дослідних, проектних і проектно-дослідницьких інститутів.
 
Культура і традиції
 
    Місто Вінниця розташоване на річці Південний Буг. Уперше згадується як литовська фортеця у 1363 р. Цікаві екскурсійні об`єкти: дерев`яні церкви Миколи та Юрія (XVIII ст.), музей-садиба М.І.Пирогова, комплекс монастирських будівель. Недалеко від міста знаходиться укріплений район - об`єкт WERVOLF, який був ставкою Гітлера (1942-1944 р.р.)
    Тульчин - тут розташований палац графа Потоцького (1757 p.) - кращий зразок класицизму в Україні.
    Немирів відомий своїм унікальним палацово-парковим комплексом XIX ст. Палац побудований у неокласичному стилі, оточений мальовничим парком, який нараховує 80 видів дерев і кущів.
 
Природа та екологія
 
    Розташована на Поділлі, поверхня її - хвиляста рівнина. На Вінничині 320 об'єктів природно-заповідного фонду: 45 заказників, серед них 18 державного значення, 213 пам'яток природи, в тому числі 8 державного значення, 33 заповідні урочища, 29 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, з яких 11 державного значення.
    Природно-територіальні комплекси значної частини краю мають важливі рекреаційні ресурси, це зокрема, сприятливі кліматичні умови, приміські ліси, водні об'єкти.
    Нa базі радонових вод та родовища лікувального торфу створено курорт Хмельник, на базі мінеральних вод - курорт Немирів. В області діють 14 санаторіїв, у тому числі 7 дитячих, 9 санаторіїв-профілакторіїв, 3 будинки та 7 баз відпочинку, 30 дитячих таборів відпочинку.
    Серед об'єктів туризму найбільше зацікавлення викликають історико-культурні та apxiтектурні пам'ятники Вінниці, музей-садиба М. І. Пирогова - видатного хірурга; місця, пов'язані з рухом Південного товариства декабристів.
    Для області перспективними є розвиток пізнавального, лікувального та етнічного туризму, водного і велосипедного туризму, мисливства.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Вінницька обласна державна адміністрація
21100, м. Вінниця, вул. Соборна, 70
 
Контактні телефони: 
  
тел.: (0432) 32 25 35, 32 35 35
E-mail:  oda@vin.gov.ua