Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Николаевская область
 
Областной центр - город Николаев
 
 
 
 
Iсторія регiону
 
    Заселення земель на яких зараз розташована Миколаївська область почалося ще в епоху пізнього палеоліту, тобто більш 15 тис. років тому. Це древня земля, благодатний південь України. Тут опалені сонцем степові простори зустрічаються з голубими валами Чорного моря, терпкі запахи чебрецю й полину змішуються з солоним рибним вітром морських просторів. Колись, багато віків тому по сизих ковилах степів летіли кіммерійські вершники, а бородаті скіфи купали своїх коней в чистих водах Гіпанісу - Південного Бугу. І понині бурхливі літні зливи вимивають з тутешньої землі уламки грецьких амфор, почорнілі ольвійські монети, глиняні козацькі люльки... Древньогрецьке місто-держава Ольвія ( нині - археологічний заповідник) неподалік від Миколаєва - невичерпна скарбниця наукових відкриттів.
    З перших століть нашої ери ці місця поступово заселяли слов’янські племена, а з кінця X століття територія, де розташована Миколаївська область увійшла до складу Київської Русі. Численні чужоземці зазіхали на бузький край - орди печенігів, половців, монголо-татар, а також литовці, кримські татари, турки спустошували ці землі. І саме тут, на південному рубежі, в Дикім полі, вставали на захист рідної землі відважні лицарі свободи - запорізькі козаки, грудьми закриваючи Україну від турецької й татарської зброї.
    З кінця XVII століття розвиток краю пов'язаний з утворенням Запорізької Січі. Запорізькі й прибузькі козаки, незважаючи на небезпеку, вперто просувались до моря, утворюючи острівці хліборобської культури. Степ, на який з півночі насувалася багата хліборобська культура, був приречений об'єднатися з морем. І це відбулося в результаті російсько-турецьких воєн.
    У важкій затяжній війні Російська держава відстоювала право на вихід до моря, наполегливо просуваючись до важливого стратегічного пункту - Очакова. Боротьба велась уже на водяних просторах. Росії потрібен був свій флот. І за велінням князя Г.О. Потьомкіна в гирлі ріки Інгул у 1788 році була закладення нова верф. Довкола верфі почало рости містечко, поки що безіменне. Ім'я своє воно отримало через рік, після переможного штурму Очакова російськими військами під командуванням О.В. Суворова. Очаків був здобутий у грудні 1788 року, в день Святого Миколая, заступника моряків. На його честь і назвали нове місто.
 
Адміністративно- територіальий розподіл
 
    В існуючих межах Миколаївська область як адміністративно-територіальна одиниця в складі України утворена 22 вересня 1937 року . В адміністративному відношенні область поділена на 19 районів , 5 міст обласного підпорядкування, 4 внутрішньоміських райони м. Миколаєва, 287 сільських рад.
Адміністративно-територіальні одиниці
Кількість адміністративних районів – 19
Міст обласного підпорядкування – 5
Миколаїв - 512,4 тис. осіб
Первомайськ - 81,9 тис. осіб
Вознесенськ - 43,3 тис. осіб
Южноукраїнськ - 42,15 тис. осіб
Очаків - 18,1 тис. осіб
 
Влада
 
    Виконавчу владу в Миколаївській області становлять: Миколаївська обласна державна адміністрація; районні держадміністрації.
    Керівництво Миколаївської обласної державної адміністрації: голова облдержадміністрації, перший заступник голови облдержадміністрації з політико-правових питань; заступник голови облдержадміністрації з фінансово-економічних питань; заступник голови облдержадміністрації з питань житлово-комунального господарства, транспорту, будівництва, енергетики та зв'язку; заступник голови облдержадміністрації з питань аграрної політики; заступник голови облдержадміністрації з соціальних та гуманітарних питань; заступник голови облдержадміністрації з організаційно-кадрової роботи, керівник апарату облдержадміністрації.
 
Кордони
 
    Межує з Одеською, Кіровоградською, Дніпропетровською, Херсонською областями.
    На півдні територія області омивається водами Чорного моря. В області розташовано 5 митних пунктів: "Морський торговельний порт", "Дніпро-Бузький", "Октябрськ", "Миколаївський річковий порт", "Міжнародний аеропорт Миколаїв.
 
Населення
 
    У 9 містах, 17 селищах міського типу і 903 селах проживало за станом на 1 січня 2001 року 1286,8 тис. осіб, з яких 66.0 відсотків мешкало в містах та селищах міського типу. Щільністю населення області одна з найнижчих в Україні - 52 особи на кв. кілометр. Займаючи понад 4,1 відсотка території держави ( 15 місце серед адміністративно-територіальних формувань України), за кількістю населення область посідає 18 місце (2,6% населення України).
 
Економічний потенціал
 
    Сприятливі умови розташування Миколаївської області зумовили формування на її території потужної багатогалузевої промисловості, розвиненого агропромислового комплексу, розгалуженої транспортної мережі, портового господарства та створення значної виробничої, наукової та соціальної інфраструктури. Економічний потенціал регіону становить 211 потужних та понад 2,3 тис. статистично малих промислових підприємств усіх форм власності, понад 600 сільськогосподарських підприємств та 4,3 тис. фермерських господарств. За обсягами валової доданої вартості на душу населення Миколаївська область за розрахунками посідає 10 місце серед 27 адміністративно-територіальних формувань України. Одні з перших та провідних місць область отримує по виробництву продукції суднобудування, газових турбін, глинозему, електроенергії, соняшнику, зерна тощо.
 
Культура і традиції
 
    В області функціонують 1187 закладів культури та мистецтв, у тому числі 577 клубів. У 490 державних клубних закладах діють 2243 клубних формувань та 1656 колективів художньої самодіяльності, з них 77 мають звання "народний" та "зразковий". У регіоні функціонує 552 бібліотеки із загальним книжковим фондом 10,3 млн. примірників, в тому числі 514 державних бібліотеках, в яких зберігаються близько 10 млн. примірників бібліотечного фонду. Послугами бібліотек щорічно користуються понад 425 тис. чоловік, яким видаються понад 8 млн. примірників літератури. В 2 державних обласних музеях (обласний краєзнавчий і художній ім. Верещагіна) з 7 територіально виділеними відділеннями зберігають понад 100 тис. Ці музеї щорічно відвідують понад 300 тис. чоловік. Населення області обслуговують 3 професійні театри та обласна філармонія. Щорічно вони випускають понад 15 нових вистав та концертних програм, майже 350 тис. глядачів мають змогу побувати на 1,5 тис. вистав та концертів. В області функціонує один з найкращих у Європі зоопарк, 3 парки культури та відпочинку, обласний науково-методичний центр народної творчості, вище державне музичне училище та 45 шкіл естетичного виховання.
 
Природа та екологія
 
    На території Миколаївської області є чимало мальовничих місць - острови Березань, Тендра, Кінбурнська коса, урочище Степок. Кінбурнська коса - то жива пам'ятка природи.
    Численні озера, протоки, піщані обмілини, рідкісні птахи - такий цей дивовижний куточок миколаївської землі.
    Миколаївщина має 89 територій та об'єктів природно-заповідного фонду: частина Чорноморського біосферного заповідника, 26 заказників, у тому числі лісовий заказник державного значення Рацинська Дача; 30 пам'яток природи, серед яких - ботанічне урочище Степок державного значення. А також 19 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, у тому числі Мостовський державного значення, 13 заповідних урочищ, Миколаївський зоопарк - ось неповний перелік заповідних зон регіону.
    Піщані пляжі на узбережжі Чорного моря, м'який, теплий клімат, мінеральні води, лікувальні грязі - все це створює чудові умови для лікування та відпочинку. Заклади відпочинку розташовані головним чином у курортних зонах Коблевого, Очакова і Миколаєва. Працюють 4 санаторії i пансіонати з лікуванням, 17 будинків i пансіонатів відпочинку, численні бази відпочинку, дитячі табори відпочинку.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Миколаївська обласна державна адміністрація
54009 м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
Контактні телефони: 
  
Телефон: (0512) 35 40 51
Факс: (0512) 35 12 36