Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Кировоградская область
 
Областной центр - город Кировоград
 
 
 
 
Історія регіону
 
Давня історія
 
    На території області знайдено рештки поселень чорноліської, черняхівської культур, а також скіфських племен. У кінці I тисячоліття н. е. північна частина області входила до складу Русі. Згодом землі краю були під владою Литви, Польщі.
 
Середні віки
    У другій половині XV століття ці терени стали частиною земель, на яких виникло Запорізьке козацтво. Пізніше, впродовж майже трьох століть, територія області здебільшого входила до земель «Вольностей Війська Запорізького». Перша битва Визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. під Жовтими Водами відбулася саме на території сучасної Кіровоградщини.
    У середині XVIII століття розпочалось активне заселення краю вихідцями з Росії, Сербії, Болгарії. У 1752 році було адміністративно засновано Нову Сербію, а в 1754 році — фортецю Святої Єлисавети, що згодом з форштадтами стала Єлисаветградом (сучасний Кіровоград) — центром повіту Херсонської губернії.
    З відміною військових поселень в середині ХІХ ст. економіка краю розвивалась інтенсивніше. У 1868—1869 рр. залізниця з'єднала Єлисаветград з Одесою і Кременчуком, через три роки — Харковом і Миколаєвом. Розвитку набули підприємства переробної та харчової промисловості.
 
Повоєнні втрати
 
    Суворим випробуванням стали роки другої світової війни. Кіровоградщина втратила 92 тис. 860 чоловік, в оборонних та наступальних боях загинуло 152 тис. 155 осіб. Майже 400 звільнювачів області удостоєно звання Героя Радянського Союзу.
У 1958 році Кіровоградську область нагороджено орденом Леніна.

Кіровоградщина у новій Україні
 
    З 24 серпня 1991 року Кіровоградщина є невід'ємною складовою Української держави.
 
Адміністративно-територіальий розподіл
 
Райони (21): Бобринецький, Вільшанський, Гайворонський, Голованіський, Добровеличківський, Долинський, Знам'янський, Кіровоградський, Компаніївський, Маловиськівський, Новгородківський, Новоархангельський, Новгородський, Новоукраїнський, Олександрійський, Олександрійський, Онуфрієвський, Петрівський, Світловодський, Ульяновський, Устинівський.
Міста обласного підпорядкування (4): Кіровоград, Олександрія, Світловодськ, Знам’янка.
Міста районного підпорядкування (8): Бобринець, Гайворон, Долинська, Мала Виска, Новомиргород, Новоукраїнка, Помічна, Ульяновка.
 
Влада
 
    Місцеві державні адміністрації: Обласна адміністрація - 615 працівників, районних 21, загальна кількість працівників - 1782.
    Місцеві ради: Обласна рада – 75 депутатів; Районні ради (21) – 1209 депутатів.
    Також, відповідно до Закону України про місцеві державні адміністрації, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
    У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
    Переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 
Кордони
 
    Область розташована в центрі України, між річками Дніпро і Південний Буг, у південній частині Придніпровської височини.
    Площа – 24,6 тис. кв. км, 4,1% території України, 14 місце серед областей.
    Відстань від м. Кіровограда до м. Києва: залізницею - 392 км; шосейними дорогами - 300 км
    Межує з областями (6): Вінницькою, Дніпропетровською, Миколаївською, Одеською, Полтавською, Черкаською.
    Область розташована на межі лісостепу і степу. Клімат області – помірно-континентальний. Середньорічні температури: літня – +20,1°C, зимова – -5,5°C. Середньорічна кількість опадів 420–537 мм.
 
Населення
 
    Всього: наявне – 1152,9 тис. осіб; постійне – 1141,6 тис. осіб, 2,4% від населення України, 23 місце серед інших областей, у тому числі: міське - 706,9 тис. осіб; сільське - 446,0 тис. осіб.
    Щільність населення становить 46,9 осіб/кв. км при 82 осіб/кв. км на Україні.
    В області проживають представники понад 30 національностей: українці - 85,5%, росіяни - 11,7% та інші.
українці - 85,5%, росіяни - 11,7% та інші.
 
Економічний потенціал
 
Промисловість
 
    У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова промисловість, машинобудування та металообробка, електроенергетика, промисловість будівельних матеріалів. Серед галузей харчової промисловості провідна роль належить цукровому виробництву, в області працює 11 цукрових заводів. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 83%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 254 промислових підприємства, окрім того, функціонує 455 малих промислових підприємств.
 
Сільське господарство
 
    У 1999 році валовий збір зерна у регіоні становив близько 1270,7 тис. т, цукрових буряків - 512,6 тис. т, насіння соняшника - 217,9 тис. т, картоплі - 214,2 тис. т. Було також вироблено 81,7 тис. т м'яса, 393,3 тис. т молока і 100,1 млн. штук яєць. На початок 1999 р. в області працювало 1921 фермерське господарство.
 
Культура і традиції
 
    Археологічна карта Кіровоградщини свідчить про бурхливі соціальні процеси на території краю, його особливості створювали умови для існування племен з різноманітними формами господарювання, що привело до появи та розвитку широкого спектру землеробських та скотарських археологічних культур.
    Трипільська, ямна, катакомбна, зрубна, чорноліська, скіфська, ранньослов'янська культури дають нам зразки народного мистецтва, в яких відбилися світоглядні та естетичні уявлення народів.
    Так, Трипільське поселення ІII тис. до н.е. біля с.Володимирівки Новоархангельського району є еталонним для визначення середнього періоду розвитку цієї культури.
    Саме на території Кіровоградщини відомим археологом О.Тереножкіним відкрита і виділена Чорноліська культура (IIІ ст. до н.е.), для якої характерна наявність укріплень-городищ Чорноліського, Тясминського, Калантаївського.
 
Природа та екологія
 
    Край має 39 об'єктів природно-заповідного фонду, з яких державного значення: пам'ятка природи Чорний Ліс, дендрологічний парк Веселі Боковеньки, два заказники (Редьчине і Чорноліський), пам'ятки садово-паркового мистецтва (Онуфріївський і Хутір Надія). Місцевого значення: 2 заказники, 17 пам'яток природи, 4 парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва і 10 заповідних урочищ.
    Основні рекреаційні ресурси на Кіровоградщині - оздоровчі (м'який клімат, мальовничі береги річок i водосховищ). Діють 3 санаторії та пансіонати з лікуванням, 4 будинки i пансіонати відпочинку, численні бази відпочинку, профілакторії та дитячі табори відпочинку.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Кіровоградська обласна адміністрація
25022, Україна, м. Кіровоград, пл. Кірова, 1, Будинок рад.
 
Контактні телефони: 
  
(0522) 24 12 39