Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Харьковская область
 
Областной центр - город Харьков
 
 
 
 
Історія регіону
 
    Перші слов’янські пам’ятники, виявлені на Харківщині, учені відносять до VІ-VII століть. Завдяки поселенню племені сіверян тутешні землі отримали назву Сіверщини. У ХІ-ХII століттях на правому березі річки Уди знаходилося давньослов’янське місто Донець, часто згадуване в старовинних літописах, -- один із форпостів Київської Русі в боротьбі з кочівниками. Головна річка місцевості об’єднала обидві ці назви, відтоді вона називається Сіверський Донець.
    У першій половині ХII ст., під час монголо-татарської навали, край було спустошено й перетворено на так зване «дике поле». Саме тут проходив колись горезвісний Муравський шлях -- дорога з Криму на Русь, якою здійснювали грабіжницькі напади і брали в полон невільників кримські й ногайські татари. Для захисту від них на «дикому полі» почали з’являтися перші малочисельні укріплення -- невеличкі фортеці та остроги: Царе-Борисів (1600 р.), Чугуїв (1638 р.), Валки (1646 р.).
    У 30-х роках ХVII ст. починається активне освоєння цих земель, яке набуває масового характеру під час визвольної війни українського народу 1648-1654 років. Тоді величезні території сучасного Сходу України заселялися в основному переселенцями із Задніпров’я. Свої поселення вони іменували слободами -- звідси й самі землі стали називатися Слобідською Україною. Центром Слобожанщини став Харків, заснований в 1654 р. на злитті рік Харків і Лопань. Харків швидко стає військово-адміністративним, а згодом торговельно-ремісницьким та економічним центром всієї Слобожанщини.
    У ХVII ст. Харків отримує статус губернського міста. Завдяки зручному розташуванню на перехресті шляхів з Петербургу, Москви, Києва в Крим та на Кавказ губернія стає одним із найбільших центрів ремесел (перші мануфактури з`являються тут вже на початку ХVII ст.) і торгівлі на Сході Російської імперії. У середині ХІХ ст. товарообіг харківських ярмарків становить майже половину товарообігу всіх ярмарків України.
    Одночасно з економічним розвитком зростає роль освіти. У 1727 р. відкривається Харківський колегіум, а в 1805 р. --університет, що стають найзначнішими просвітницькими осередками Слобожанщини.
    У 1869 р. прокладається Курсько-Харківсько-Азовська залізниця. В місті виростають перші великі заводи: сільськогосподарських машин, паровозобудівний, чавуноливарний, а в губернії -- Гутянський цукровий (1869 р.), Будянський порцелянофаянсовий (1885 р.) та інші.
    У 1918-1934 роках місто Харків було першою столицею України.
    У 20-30-ті роки на Харківщині проходить реконструкція старих підприємств і зводяться нові гіганти: тракторний, верстатобудівний, підшипниковий, турбогенераторний та інші заводи, розвивається будівництво. Сьогодні Харківщина -- один із найрозвиненіших промислових, наукових і культурних регіонів України.
 
Адміністративно-територіальий розподіл
 
    Адміністративно-територіальні одиниці: кількість районів області - 27: Балаклійський, Барвінківський, Близнюківський, Богодухівський, Борівський, Валківський, В.Бурлуцький, Вовчанський, Дворічанський, Дергачівський, Зачепилівський, Зміївський, Золочівський, Ізюмський, Кегичівський, Коломацький, Красноградський, Краснокутський, Куп'янський, Лозівський, Нововодолазький, Первомайський, Печенізький, Сахновщинський, Харківський, Чугуївський, Шевченківський. Кількість міст обласного підпорядкування -7 .
 
Влада
 
    Керівництво Харківської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації та заступників голови облдержадміністрації.
 
Кордони
 
    Харківська область розташована в північно-східній частині України. Площа території становить 31.4 тис. кв. км. Регіон межує з Дніпропетровською, Донецькою, Луганською, Полтавською та Сумською областями. На півночі Харківщини проходить державний кордон з Російською Федерацією. Адміністративний центр - м. Харків.
 
Населення
 
    Загальна чисельність населення регіону - 2998 тис. осіб, щільність - 95 осіб на 1 кв. км. У регіоні розташовано 17 міст, 60 селищ міського типу, 1694 сільських населених пунктів. Найбільші міста - Харків, Ізюм, Лозова.
 
Економічний потенціал
 
Промисловість
 
    У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають машинобудування і металообробка, електроенергетика, харчова і паливна промисловості. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 49%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 625 промислових підприємств. Крім того, функціонує 2027 малих промислових підприємств.
 
Сільське господарство
 
    У 1999 році валовий збір зерна в регіоні становив близько 1359,6 тис. т, цукрових буряків - 928,7 тис. т, насіння соняшника - 258,4 тис. т, картоплі - 627,2 тис. т. Було вироблено 132,5 тис. т м'яса, 591,6 тис. т молока і 471,7 млн. штук яєць. На початок 1999 року в області працювали 1102 фермерських господарства.
 
Культура і традиції
 
    Харківщина справедливо вважається одним з найбільших культурних центрів України. У регіоні започатковані й відбуваються національні та міжнародні конкурси на честь В. Крайнєва, П. Луценко, В. Горовиця, Б. Которовича, К. Шульженко, "Харківські асамблеї", міжнародний фестиваль фольклору "Покуть", міжнародний конкурс виконавців на українських народних інструментах ім. Г. Хоткевича, міжнародний дитячий фестиваль конкурс народного танцю "Толока", міжнародний конкурс вокалістів ім. Алчевського. Висококваліфікованих спеціалістів готує інститут мистецтв імені І.П. Котляревського і Державна академія культури. Культурні традиції регіону мають глибокі історичні корені. Тут жили і працювали такі всесвітньо відомі особистості, як видатний філософ-гуманіст, поет Григорій Сковорода, художник Ілля Рєпін, режисер Лесь Курбас, архітектор Дмитро Бекетов, письменник Григорій Квітка-Основ’яненко.
 
Природа та екологія
 
    Більшість території регіону розташована у межах Придніпровської низовини, на півночі і північному сході області - відроги Середньо-Руської височини, на південному сході - відроги Донецького кряжу. Водні ресурси: найбільша річка - Сіверський Донець з притоками. Ґрунт - переважно типовий середньогумусний чорнозем, а також інші види чорноземів. Клімат: помірно-континентальний. Кількість опадів становить 550-600 мм. Корисні копалини: родовища природного газу, нафти, значні поклади бурого і кам'яного вугілля, залізної руди; здійснюється видобуток горючих газів. Розповсюджені поклади будівельних матеріалів осадового походження (пісок, глина, крейда, вапняк), є також джерела мінеральних вод.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 

Харківська обласна державна адміністрація
61002, м.Харків, вул. Сумська, 64
Контактні телефони: 

Телефон: +380 (572) 43-21-05
Факс: +380 (572) 43-22-01