Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Днепропетровская область
 
Областной центр - город Днепропетровск
 
 
 
 
Історія регіону
 
    Заселення краю, як свідчать результати археологічних досліджень, розпочалося близько 100 тис. років тому. Уздовж берегів Дніпра і Самари (у межах Верхньодніпровського, Дніпропетровського, Солонянського, Павлоградського та Петропавлівського районів) існує близько 80 місць, де знайдені кременеві знаряддя праці, поселення епохи палеоліту.
    Територія області густо заселяється в епоху бронзи (III – початок I тисячоліття до н.е.). У VIII столітті до н.е. у степові райони Дніпропетровщини зі сходу прийшли скіфські племена. В цей час виникають перші залізодобувні рудні Криворіжжя. У VI–VIII століттях на берегах Дніпра в межах області виникають перші оселі літописних слов’ян. У період Київської Русі (IХ–ХII століття н.е.) по річці Орелі проходив кордон із землями кочівників, де не раз зустрічалися у жорстокому бою руські воїни з половцями. Монголо-татарська навала спустошила Придніпров’я. Ця територія дістала назву “Дикого поля”. Нове заселення пов’язане з виникненням та розвитком козацтва, що сформувалося в XV–XVI століттях. Територія Дніпропетровщини входила до складу земель Війська Запорозького. З восьми Запорозьких Січей п’ять були на території області. Дніпропетровці по праву пишаються тим, що саме тут виникла одна з перших у Європі демократичних республік, якою, по суті, була Запорозька Січ.
    У 1783 році згідно з указом Катерини II про ліквідацію Січі територія області увійшла до складу Катеринославського намісництва Російської імперії.
Завдяки політиці різноманітних пільг населення краю почало швидко зростати і в 1793 році вже налічувало 819 тис. осіб. У жовтні 1802 року була створена Катеринославська губернія, до складу якої увійшла і територія сучасної Дніпропетровської області. У другій половині XVIII і XIX столітті постійно зростає промисловість і торгівля. У 1825 році на Катеринославщині було 38 підприємств, у 1832 році – 54, в 1854 році – 120 і в 1860 – 288. Після реформи 1861 року губернія швидко перетворилася на центр промисловості Півдня країни. Зростала кількість населення. Якщо в 1884 році в губернії мешкало 1400 тис. осіб, то в 1901 році – 2800 тис. осіб. Будувалися залізниці, нові підприємства добувної, обробної та металургійної галузей промисловості. На початку ХХ століття Катеринославська губернія займала перше місце на Україні щодо концентрації промисловості. На 1 січня 1900 року тут діяло 8 металургійних заводів-велетнів. У 1923–1925 роках у зв’язку з адміністративною реформою Катеринославська губернія була поділена на 7 округів, у тому числі Катеринославський, Павлоградський, Криворізький. У 1926 році Катеринославський округ об’єднано з Павлоградським у Дніпропетровський. 27 лютого 1932 року на базі 5 округів була утворена Дніпропетровська область. Пізніше, в 1938 та 1939 роках, частина її території увійшла до складу новостворених Запорізької, Миколаївської та Кіровоградської областей, і Дніпропетровська область набула сучасних кордонів.
 
Адміністративно- територіальий розподіл
 
    До Дніпропетровської області входять такі райони: Апостолівський, Васильківський, Верхньодніпровський, Дніпропетровський, Криворізький, Криничанський, Магдалинівський, Межівський, Нікопольський, Новомосковський, Павлоградський, Петриківський, Петропавливський, Покровський, П'ятихатський, Синельниківський, Солонянський, Софіївський, Томакивський, Царичанський, Широківський, Юр'ївський.
 
Влада
 
    Керівництво Дніпропетровської обласної державної адміністрації складається з голови, двох перших заступників голови та дев’яти заступників голови.
    Також, відповідно до Закону України про місцеві державні адміністрації, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
    У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
    Примірні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України.
    До структури Дніпропетровської обласної держадміністрації входять: Головне управління економіки; Головне управління промисловості; Головне управління будівництва та архітектури; Головне управління сільського господарства і продовольства; Головне управління праці та соціального захисту населення; Головне Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи; Головне Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності; Дніпропетровська обласна санітарно-епідеміологічна станція; Державна податкова адміністрація в Дніпропетровській області; Управління державного казначейства України в Дніпропетровській Області.
 
Кордони
 
    Дніпропетровська область розташована у східній частині України. Площа території складає 31.9 тис. кв. км. Регіон межує з Донецькою, Запорізькою, Кіровоградською, Миколаївською, Полтавською, Харківською і Херсонською областями. Адміністративний центр - м. Дніпропетровськ.
 
Населення
 
На території Дніпропетровської області 31,9 тис. кв. км (5,3% площі України) мешкає, за даними на 1 грудня 2001 року, 3648,1 тис. осіб (7,5%).
 
Економічний потенціал
 
    Дніпропетровська область має потужний промисловий потенціал. Він характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії. У регіоні діють 712 основних промислових підприємств двадцяти основних видів економічної діяльності, на яких працюють 473,4 тис. осіб. На Дніпропетровщині виробляється 16,9% усієї промислової продукції України. За цим показником область посідає друге місце по Україні.
 
Культура і традиції
 
    Великий індустріальний, науковий та культурний центр України з населенням більше 1 млн. чоловік. Дніпропетровськ - це місто парків та скверів, сучасної архітектури та живописних берегів Дніпра. Довгий час місто було закритим для іноземців у зв`язку з розміщеними тут важливими військовими об`єктами. У Дніпропетровську вироблялись радянські крилаті ракети СС-20. Обширні колекції історичного музею ім Д. Яворницького розповідають про історію цієї землі від давніх часів до сьогодення.
    Найвідомішими туристичними об`єктами є культурно-архітектурні пам`ятки в с. Старих Кодаках, місця боїв козацьких військ з польською шляхтою під м. Жовті Води та с. Княжі Байраки, історико-архітектурні пам`ятки в Дніпропетровську; місця, пов`язані з форсуванням Дніпра в роки другої світової війни, скіфські кургани IV ст. до н.е., місця розташування козацьких січей, музей ужиткового мистецтва в Петриківці.
    Сьогоднішній Дніпропетровськ багатий парками та скверами. Одним із кращих місць відпочинку є парк, що носить ім'я Т. Г. Шевченка. Половину території парку займає Комсомольський острів - одне з цікавих історичних місць міста. Острів є улюбленим місцем відпочинку дніпропетровців. З материковою частиною парку його з'єднують пішохідний міст та підвісна канатна дорога. У спекотливі літні дні загальна маса відвідувачів прямує сюди. Одних приваблюють пляжі острівної коси, інших - водноспортивні станції, де можна взяти напрокат парусні яхти, а на деяких відвідувачів чекають різноманітні ігрові атракціони. Завжди багато відвідувачів різного віку в експозиційному акваріумі прісноводної фауни, який знаходиться тут же, на острові. Це - один з найбільших на континенті і єдиний у нашій країні акваріум прісноводних риб. Місто багате музеями та виставочними залами. В ньому 5 театрів, цирк, Будинок органної музики, який знаходиться у старовинній Брянській церкві. До послуг дніпропетровців і гостей міста видовищно-спортивний комплекс "Метеор", до якого входять Палац водних видів спорту і льодовий палац, стадіон. Поряд з Преображенським Собором знаходиться історичний музей. Він носить ім'я відомого археолога, історика, краєзнавця Д. І. Яворницького. Дніпропетровський історичний музей є одним із найстаріших на Україні. Заснований він в 1849 році. Тут зібрані рідкісні колекції з історії Придніпров'я, що налічують понад 177 експонатів. На подвір'ї музею зберігається найбільша в країні колекція кам'яних ідолів, датована 11-13 віками. Вона зібрана Д. І. Яворницьким. Одна з експозицій музею присвячена народному декоративно-прикладному мистецтву Дніпропетровської області.
    Цей вид народної творчості виник в одному із сіл колишньої Катеринославської губернії - Петриківці. Шоста частина скриньок, ваз, підносів та інших предметів, розмальованих художниками фабрики "Петриківський розпис", іде на експорт до багатьох країн світу.
 
Природа та екологія
 
    Область розташована у степовій і лісостеповій фізико-географічних зонах (ліси займають 3,9% території області). Середня температура: зимова –5 – –7С, літня +22 - + 23С. Середньорічна кількість опадів – 400–490 мм. Дніпропетровщина має багату флору і фауну: рослинний світ налічує більше 1700 видів, тваринний – більше 7500 видів (лось, дикий кабан, плямистий олень, лань, косуля, заєць, лисиця, вовк та ін.). На території області розташовано 114 природно-заповідних об’єктів загальною площею близько 26 тис. га.
    Центром області є місто Дніпропетровськ, яке розташоване на обох берегах Дніпра в південно-східній частині України. Люди облюбували ці місця в стародавні часи. Лагідний клімат, безкрайні степи з родючими чорноземами та пишними травами, могутній повноводний Дніпро з мальовничими островами, тихими прибережними заводями і плесами, розкішні заливні луки, тінисті діброви по річковим долинам та степовим балкам, велика кількість в них звірів, птахів, риби з давніх часів приваблювали в ці краї мисливців, рибалок, тваринників та хліборобів.
    Сьогодні Дніпропетровська область має 105 природно-заповідних територій і об'єктів, у тому числі 15 заказників державного значення; 3 пам'ятки природи, 24 заказники місцевого значення; 51 пам'ятку природи, 7 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва; 3 заповідні урочища.
    М'який клімат, мінеральні джерела, лікувальні грязі Дніпропетровщини - все це створює умови для лікування та відпочинку. Тут відкрито 21 санаторій і пансіонат з лікуванням, 10 будинків і пансіонатів відпочинку, бази відпочинку і дитячі табори відпочинку.
 
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Дніпропетровська обласна держадміністрація
49004 м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 1
  
Контактні телефони: 
  
тел: (0562) 42 83 76, 42 88 59
факс: (0562) 42 83 84, 770 31 22