Поиск
Вы верите в эффективность люстрации судебной системы ?
Да, конечно.
Нет, ничего не измениться.
Мне все равно.

 
Автономная Республика Крым
 
Столица - город Симферополь
 
 
 
 
 
 
Історія Регіону
 
    У 1954 р. з великим розмахом відзначалося 300-річчя входження України до складу Російської держави. Цей акт почали називати "возз'єднанням". Головною подією ювілейних урочистостей було передання Україні Кримської області.
    19 лютого 1954 р. Президія Верховної Ради СРСР, враховуючи спільність економіки, територіальну близькість, тісні господарські й культурні зв'язки між Кримом та Україною, позицію урядів РСФСР та УРСР, ухвалила Указ "Про передачу Кримської області із складу РРФСР до складу УРСР. 26 квітня 1954 р. ухвалено закон "Про передачу Кримської області із складу РРФСР до складу УРСР".
Зв’язки між Наддніпрянщиною і Кримом мають давню історію. В Х—ХІ ст. Східний Крим (Тмутараканське князівство) підтримував політичні і торговельні зв'язки з Київською Руссю.
    У XIII ст. в Крим вдерлися орди Батия, і він став улусом Золотої орди. Після її розпаду виникло Кримське ханство (1443—1783 рр.), яке в 1475—1774 рр. було васалом Туреччини.
    У XVI—XVII ст. проти турецько-татарських нападників вели героїчну боротьбу запорозькі козаки. За часів турецько-татарської навали з України було вивезено в Крим понад 2 млн. українських бранців, які асимілювалися з місцевим населенням. У 1783 р. Крим приєднано до Росії, у 1797 р. він увійшов до складу Новоросійської губернії, з 1802 р.— до Таврійської.
    За часів самодержавних кріпосницьких порядків до Таврії втікали тисячі кріпаків, щоб здобути бажану волю. У роки Кримської війни (1853—1856 рр.) українське населення відіграло важливу роль в обороні Севастополя. За часів промислового перевороту XIX ст. місцеві виробничі кадри формувалися здебільшого з вихідців з Дніпровського, Бердянського і Мелітопольського повітів. На початку XX ст. основну частину населення Криму становили росіяни, українці, татари.
    У листопаді 1917 р. Українська Центральна Рада проголосила, що Таврія належить УНР. У січні 1918 р. в Криму була встановлена радянська влада, а згодом утворена Радянська Соціалістична Республіка Таврида.
    У жовтні 1921 р. утворена автономна Кримська РСР у складі РРФСР, хоч спільних кордонів з нею Крим не мав. Перебування Криму в складі РРФСР породило чимало проблем. Крим підтримував з Україною тісніші зв'язки, ніж з Росією, зокрема одержував енергоносії та водні ресурси, що було втратно для України. Із включенням Криму до складу України постало ряд нових економічних, політичних і міжнаціональних проблем.
    18 травня 1944 р. було днем трауру в історії кримських татар: протягом доби тисячі людей за "зраду Батьківщині і співпрацю з німцями" було вигнано з рідних домівок, посаджено в товарні вагони і відправлено на спецпоселення.
    Через нестачу харчів та антисанітарію чимало переселенців померло в дорозі. Протягом травня-червня 1944 р. з Криму виселено понад 225 тис. татар, болгар, греків, вірмен, представників інших національностей. Сталінські депортації спричинили економічний хаос у регіоні, а компенсувати втрати доводилося з українського бюджету.
    Повернення кримських татар на історичну батьківщину після повалення тоталітарного режиму поставило перед українською державою проблему розселення і працевлаштування людей, багато інших економічних і соціальних проблем.
    На час переходу Криму до УРСР на його території проживало 1,2 млн. осіб, серед них 785 тис. міського і 417 тис. сільського населення. Працювали медичний, педагогічний і сільськогосподарський інститути, низка різних технікумів і науково-дослідних установ. Крим був найбільшою курортною зоною Радянського Союзу, де щороку відпочивали і лікувалися сотні тисяч людей. Розвивалася харчова промисловість, зокрема консервна, виноробна, плодоовочева тощо. У Джанкої і Сімферополі працювали плодо- та овочеконсервні заводи, у Керчі та Ялті — рибоконсервні. Значна питома вага у важкій промисловості краю Керченського металургійного заводу ім. Войкова, Комиш-Бурунського залізорудного комбінату, Сакського і Красноперекопського хімічних заводів.
    Більше як 17% валової продукції промисловості, яку виробляли в області, припадало на суднобудування, судноремонт, а також на харчове й сільськогосподарське машинобудування. На півдні півострову й на периферії інтенсивно розвивалося садівництво, зокрема виноградарство, у степовій частині — тваринництво.
    З розпадом СРСР і створенням співдружності незалежних держав усі країни — учасниці СНД підтвердили непорушність кордонів колишніх радянських республік (грудень 1991 р.). Але вже 23 січня 1992 р. Верховна Рада Російської Федерації, ігноруючи ратифіковану нею угоду про недоторканість кордонів, ухвалила переглянути конституційність актів 1954 р.
    У заяві від б лютого 1992 р. Верховна Рада України розцінила ці дії як такі, що можуть призвести до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні і в Росії. Проте парламент Росії постановив, що рішення Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого 1954 р. і Верховної Ради СРСР від 26 квітня 1954 р. про виведення Кримської області зі складу РРФСР не мають юридичної сили. Хоч це рішення не мало практичних наслідків, воно спричинило зростання напруженості в українсько-російських відносинах, яке зберігається й сьогодні (питання розподілу Чорноморського флоту і статусу Севастополя).
 
Адміністративно- територіальий розподіл
 
    Адміністративно Автономна Республіка Крим поділяється на 14 районів: Бахчисарайський, Білогорський, Джанкойський, Кіровський, Красногвардійський, Красноперекопський, Ленінський, Нижньогорський, Первомайський, Раздольненський, Сакський, Сімферопольський, Совєтський, Чорноморський. Одинадцять міст - Сімферополь, Алушта, Армянськ, Джанкой, Євпаторія, Керч, Красноперкопськ, Саки, Судак, Феодосія, Ялта - мають республіканське підпорядкування.
 
Влада
 
    Представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна рада Автономної Республіки Крим. ВР АРК в межах своїх повноважень приймає рішення та ухвалює постанови, які є обов'язковими до виконання в Автономній Республіці Крим. Урядом АРК є Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Голова Ради міністрів АРК призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою АРК за погодженням із Президентом України. Повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України і законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції. Правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється судами, що належать до єдиної системи судів України.
 
Кордони
 
    Територія Кримського півострова омивається Чорним та Азовським морями, що належать до басейну Атлантичного океану. Півострів приблизно однаково віддалений від екватора і Північного полюсу. Займає площу 27 тис. кв. км. Формою нагадує ромб. Його західний берег утворений Тарханкутським півостровом, східний - Керченським. На півночі Крим з'єднаний семикілометровим Перекопським перешийком із сусідньою Херсонською областю України. З півночі на південь півострів розтягнувся на 200 км, а із заходу на схід - 325 км. У Криму переважають морські кордони, довжина берегової лінії складає близько 1000 км.
 

Населення
 
    Загальна чисельність населення регіону складає 2135 тис. чоловік, щільність - 82 чоловіки на 1 кв. км. У Криму розташовано 16 міст, 56 селищ міського типу, 957 сільських населених пунктів. Найбільші міста - Сімферополь, Євпаторія, Севастополь (адміністративно не входить до складу АР Крим), Керч, Джанкой, Феодосія, Ялта.
 
 
 
 
 
Економічний потенціал
 
Промисловість
 
    У структурі промислового виробництва АР Крим найбільшу питому вагу мають харчова, хімічна і нафтохімічна галузі, машинобудування та металообробка, паливна промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 60%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 291 промислове підприємство, функціонує 1002 малих промислових підприємства.
Сільське господарство
 
    Основними галузями рослинництва є вирощування зернових, овочівництво, садівництво, виноградарство; тваринництва - молочне скотарство, птахівництво, вівчарство. У 1999 році валовий збір зерна у Криму становив близько 970,0 тис. т, цукрових буряків - 0,5 тис. т, насіння соняшника - 49,1 тис. т, картоплі - 229,1 тис. т. Було також вироблено 95,5 тис. т м'яса, 423,8 тис. т молока і 436,2 млн. штук яєць. На початок 1999 року в Криму працювали 1388 фермерських господарств.
 
Культура і традиції
 
    До мережі установ культури і мистецтва Автономної Республіки Крим входять: масові бібліотеки - 881; клубні установи - 712; музеї з філіями - 25; концертні організації - 3; школи естетичного виховання - 76;. Діють Кримський академічний російський драматичний театр, Кримськотатарський музично-драматичний театр, Державний камерний театр ім. Горького, Кримський театр ляльок. Визначні музеї: Кримський республіканський краєзнавчий музей, Сімферопольський художній музей, Лівадійський музей-палац, будинок-музей Чєхова А.П. Кримськотатарський музей мистецтв, Бахчісарайський державний історико-культурний заповідник.
    На Кримському півострові були розташовані: столиця царських скіфів – Неаполь Скіфський, античні міста: Херсонес, Пантикапей, Німфей, Керкінітида, Киммерік, візантійські поселення: Горзувити, Алустон. На території республіки (виключаючи місто Севастополь) – 3820 пам’яток історії та культури. Багато чисельні пам’ятки архітектури яким характерне електичне змішання стилів Близького Сходу, Візантії, Вірменії.
 
Природа та екологія
 
    Кримський півострів відрізняється різноманітністю природних ландшафтів. Північна його частину займає степ; південні райони півострова - це покриті лісами Кримські гори. Гірська система протягнулася трьома грядами від Севастополя до Феодосії. Найбільші висоти відзначені в межах Головної, або Південної, гряди. Тут знаходиться найвища гірська вершина Кримського півострова - гора Роман-Кош (1545 м).
    Клімат у північній частині півострова помірно-континентальний, середня температура січня - 1-2 градуси, липня +24 град. С. На Південному березі клімат середньоземноморського типу, середня температура січня +4 град. С, липня +24 град. С. За кількістю тепла і вологи Крим відноситься до числа відносно сприятливих районів для розвитку землеробства. Вздовж південного узбережжя Кримських гір лежить прибережна смуга (від 2 до 5 км), де розміщені відомі курорти: Ялта, Алупка, Симеїз, Гурзуф, Місхор, Лівадія, Форос, Алушта. Серед бухт на чорноморському узбережжі найзручнішими є Севастопольська і Балаклавська.
 
Контактна інформація
 
Адреса: 
  
Рада міністрів Автономної Республіки Крим
95005, м. Сімферополь, пр-т. Кірова, 13
Контактні телефони: 
  
тел.: (0652) 27 42 10, 27 61 85
факс: (0652) 24-88-20, 54-42-69